ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հունիսի 10-ին հանդիպել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերի եւ Ալան Միլի հետ:
Զեկուցողների նպատակն էր լսել խորհրդարանականների տեսակետները ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների, դրանց արդյունքում առաջացած օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտության, ինչպես նաեւ սահմանադրական բարեփոխումներին դեմ քվեարկող անձանց պաշտպանության ապահովման վերաբերյալ:
Անդրադառնալով հանրաքվեին ընդառաջ կատարվող նախապատրաստական աշխատանքներին` Հովհաննես Սահակյանը նշել է, որ երկրի քաղաքական օրակարգում այսօր ամենակարեւոր հարցը, իսկապես, սահմանադրական բարեփոխումների խնդիրն ու հանրաքվեն է: Ըստ նրա` հանձնաժողովն իրականացնում է նախապատրաստական աշխատանքներ, որպեսզի հանրաքվեն լինի առավել արդյունավետ ու առանց ցնցումների: Նա նշել է, որ խորհրդարանն արդեն իսկ ընդունել է «Հանրաքվեի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ նախատեսող նախագիծը, ինչպես նաեւ փոփոխությունների է ենթարկել այն` համապատասխանեցնելով ՀՀ Ընտրական օրենսգրքին: Պարոն Սահակյանը տեղեկացրել է, որ քվեարկված նախագիծը կապահովի սահմանադրական բարեփոխումների ոչ միայն քվեարկությունը, այլ նաեւ քարոզարշավի` հավասար պայմաններում անցկացումը:
Խոսելով իրականացված փոփոխությունների մասին` նա տեղեկացրել է, որ դեմ եւ կողմ ուժերի համար տրամադրվել է անվճար հեռուստաեթերի հավասար ժամանակ, քարոզարշավների համար համայնքների կողմից անվճար դահլիճներ ու պաստառներ փակցնելու համար նախատեսված վայրեր, ինչպես նաեւ խորհրդարանական խմբակցություններին եւ պատգամավորական խմբերին հնարավորություն է տրվել ընտրությունների ժամանակ տեղամասերում ունենալ վստահված անձինք:
Անդրադառնալով ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին` Հովհաննես Սահակյանը տեղեկացրել է, որ մասնագիտական խումբն աշխատում է հայեցակարգի դրույթների վրա, որը հավանության է արժանացել եւ հաստատվել է երկրի Նախագահի կողմից: Նա վստահեցրել է, որ մասնագիտական խումբը փուլ առ փուլ իրականացնում է իր առջեւ դրված խնդիրները: Այն պատրաստ լինելու դեպքում կրկին կներկայացվի ՀՀ Նախագահին, ում հավանությանն արժանանալուց հետո այն կբերվի Ազգային ժողով, իսկ եռամսյա ժամկետում ԱԺ քաղաքական ուժերը կկարողանան փաստաթղթի վերաբերյալ ներկայացնել իրենց տեսակետները:
Պարոն Սահակյանը նշել է նաեւ, որ երբ փաստաթուղթը կներկայացվի խորհրդարան, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կկազմակերպի խորհրդարանական լսումներ` արտաքաղաքական ուժերին եւ հասարակական կազմակերպություններին հնարավորություն տալով մասնակցելու խորհրդարանում շրջանառվող նախագծի քննարկմանը: Իսկ դրան ընդառաջ` մոնիթորինգի փոքրիկ խմբեր են ուղարկվել Շիրակի եւ Լոռու մարզեր` պարզելու հասարակության տեղեկացվածության աստիճանը:
Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում առաջացած օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտությանը` Հովհաննես Սահակյանը նշել է, որ բավական մեծ թվով օրենքներ ենթակա են փոփոխության:

10 июня председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян встретился с содокладчиками мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Акселем Фишером и Аланом Миллом.
Цель содокладчиков – выслушать точки зрения парламентариев по конституционным реформам и необходимости вследствие них законодательных изменений, а также об обеспечении защиты голосующих против реформ лиц.
Обратившись к подготовительным работам накануне референдума,   О.Саакян отметил, что сегодня в политической повестке страны, действительно, проблема конституционных реформ и референдума. По его словам, комиссия проводит подготовительные работы с тем, чтобы референдум прошел как можно эффективнее и без потрясений. Он отметил, что парламент уже принял проект, предусматривающий поправки в закон РА “О референдуме”, а также внес изменения в него, приведя закон в соответствие с Избирательным кодексом РА.   Г-н Саакян заметил, что проголосованный проект обеспечит не только голосование по конституционным реформам, но и проведение агитации в равных условиях.
Коснувшись процесса конституционных реформ РА, О.Саакян проинформировал, что профессиональная группа работает над положениями концепции, удостоившейся одобрения и утвержденной главой страны. Он заверил, что указанная группа поэтапно реализует поставленные перед собой задачи. По готовности документ вновь будет представлен Президенту РА и после одобрения им внесен в НС, а в трехмесячный срок политические силы парламента смогут представить по нему свои точки зрения.
Г-н Саакян также отметил, что по представлении документа в НС, Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам организует парламентские слушания, предоставив возможность неполитическим силам и общественным организациям участвовать в обсуждении находящегося в парламенте проекта. А до этого в Ширак и Лори направлены небольшие мониторинговые группы – для выяснения степени информированности общества.
Обратившись к возникшей в итоге конституционных реформ необходимости законодательных изменений, О.Саакян отметил, что довольно большое количество законов нуждается в поправках.